"Paleta europejskiej sztuki" - lekcja poświęcona sztuce, malarstwu, rzeźbie
i stylom architektonicznym
______________________________________________________________________________

Scenariusz lekcji

CELE LEKCJI
W wyniku procesu kształcenia uczeń:
- potrafi przedstawić europejskie style architektoniczne,
- potrafi rozpoznawać na zdjęciach najważniejsze zabytki europejskiej sztuki architektonicznej,
- potrafi zaprezentować kanony europejskiego malarstwa,
- potrafi wymienić głównych przedstawicieli nurtów w malarstwie oraz ich najznamienitsze dzieła,
- zna kanony europejskiej rzeźby,
- potrafi połączyć najznamienitsze dzieła europejskiej rzeźby z postaciami ich twórców.

METODY PRACY
- wykład z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej,
- praca w parach (podczas rozwiązywania krzyżówki),
- praca indywidualna (podczas rozwiązywania testu).

MATERIAŁY
- komputer,
- projektor,
- materiał zdjęciowy,
- słowniczek terminów,
- krzyżówka,
- test-quiz.

CZAS TRWANIA LEKCJI: 2 godziny lekcyjne - 90 minut

PRZEBIEG LEKCJI

FAZA WSTĘPNA
Nauczyciel zapisuje temat na tablicy oraz przedstawia uczniom cele lekcji.
Nauczyciel dokonuje krótkiego wprowadzenia w problematykę zajęć poprzez przedstawienie prezentacji multimedialnej na temat : Paleta europejskiej sztuki - wprowadzenie.

Czas trwania: ok. 10 minut

FAZA GŁÓWNA
- Pogłębienie wiedzy uczniów na temat europejskiej architektury, kanonów europejskiego malarstwa i europejskiej rzeźby poprzez przeprowadzenie wykładu z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej (materiał merytoryczny i zdjęciowy)
(25 minut).
- Uczniowie w 2-osobowych zespołach rozwiązują krzyżówkę nt. rzeźby w sztuce europejskiej (10 minut).

Kolejność tematów
- Style i zabytki europejskiej architektury,
- Prekursorzy i kanony europejskiego malarstwa,
- Rzeźba na kontynencie europejskim.

Czas trwania: ok. 35 minut

Dyskusja
Nauczyciel kieruje następujące pytania do uczniów:
- Jakie były główne nurty w europejskiej sztuce?
- Wymień nazwiska głównych przedstawicieli europejskich nurtów artystycznych?
- Wymień najważniejsze dzieła europejskich artystów?
- Jak oceniasz dorobek artystów naszego kontynentu?
- Który z twórców wniósł Twoim zdaniem największy wkład w sztukę europejską?

Nauczyciel zadaje pytanie podsumowujące:
Jaką rolę odgrywa impresjonizm w światowym dziedzictwie kulturowym?
Nauczyciel podsumowuje wypowiedzi uczniów.
Nauczyciel prosi uczniów o zaprezentowanie dorobku kulturowego artystów żyjących w krajach europejskich. Odpowiedzmy sobie na pytanie, w jaki sposób fakt istnienia wielkich osiągnięć twórców europejskich, wpływa na kolejne pokolenia?

Czas trwania: ok. 20 minut

FAZA KOŃCOWA
Ostatni element lekcji to test - quiz euro, który otrzymuje i rozwiązuje każdy uczeń. Nauczyciel ocenia odpowiedzi w rozwiązanych testach oraz wypowiedzi uczniów podczas dyskusji.

Czas trwania: 25 minut.

na górę